بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER به همراه پردازنده 10900K

در روزهای پایانی سال 2020، به سراغ محصولی جذاب و خوش ساخت از شرکت گیگابایت می‌رویم که یکی از پر امکانات ترین مادربرد‌های Z490 بازار ایران و جهان است. امروز همراه شما هستیم با بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER به همراه پردازنده 10900K. این بررسی را در حالی آغاز ‌می‌کنیم که نسل 11 پردازنده‌های Rocket Lake اینتل هم در زمستان واراد بازار خواهند شد و این پردازنده­ها با مادربرد­های Z490 سازگاری کامل دارند و با استفاده از پردازنده­های نسل 11 اینتل ‌می‌توان از مواهب PCIe Gen.4 بر روی مادربرد‌های Z490 نیز بهره برد.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

پلتفرم Z490 از نظر گیمینگ اینتل را همچنان در جایگاه نخست قرار ‌می‌دهد و از نظر قدرت پردازش موازی فاصله اش را با AMD کمتر ‌می‌کند. اینتل در عمل همچنان از معماری 14 نانومتری استفاده ‌می‌کند اما نسل دهم در مقام قیاس با نسل 8 و 9، نسبت بسیار بالای کارایی در برابر قیمت پایینتری را ارائه ‌می‌کند. اینتل توانایی پردازنده‌های نسل دهم خود را از طریق افزایش تعداد هسته‌ها و رشته‌های پردازشی، در کنار افزایش فرکانس بهبود بخشیده است. پاشنه آشیل این شیوه ی افزایش کارایی، بالارفتن میزان مصرف و دمای کاری پردازنده است. این موضوع اهمیت بخش مدار تغذیه مادربردهای سری 400 را دو چندان ‌می‌کند. شرکت گیگابایت به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان مادربرد برای اینتل به جهت استفاده و بهره گیری از تمام قدرت پردازنده‌های نسل دهم و اورکلاک آنها، توجه ویژه‌ای به مدار تغذیه مادربرد‌های Z490 داشته است. همچنین از لحاظ ساختاری، گیگابایت از سینک‌های خنک کننده نسل جدید خود بر روی این مادربرد‌ها استفاده کرده است که علیرغم ابعاد کوچک، کارایی و راندمان بالایی دارند. همراه ما باشید با این بررسی.

آشنایی با پردازنده‌های سری 10 اینتل

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

مشخصات لشگر پردازنده‌های نسل ده‌می‌اینتل که پادشاهان گیمینگ به شمار ‌می‌روند، در جدول فوق نمایان است. این پردازنده‌ها نسبت به نسل 8 و 9، از قیمت بسیار بهتری برخوردار هستند. پرچمدار این پردازنده‌ها Core i9 10900K است که مجهز به 20 مگابایت کش سطح 3 و 10 هسته و 20 رشته پردازشی است.

اینتل در مدل 10900K از Boost سه مرحله‌ای فرکانس کاری، در پردازنده 10700K از Boost دو مرحله‌ای فرکانس کاری و در پردازنده‌های میان رده و پایین رده خود از Boost یک مرحله‌ای فرکانس کاری استفاده کرده است. این افزایش فرکانس چند مرحله‌ای تحت شرایطی در مدت زمان مشخصی رخ ‌می‌دهد که برای روشن شدن موضوع آن را توضیح ‌می‌دهیم.

 • فن آوری Intel Turbo Boost Technology 2.0
 • افزایش فرکانس کاری تمام 10 هسته پردازنده 10900K تا فرکانس 4.8GHz خواهد بود. (سطح 1 میزان مصرف 125 وات)
 • فن آوری Intel Turbo Boost Max Technology 3.0
 • افزایش فرکانس کاری 4 هسته برتر از 10 هسته پردازنده 10900K تا فرکانس 5.1GHz خواهد بود و دو هسته از این چهار هسته به مدت 56 ثانیه تا فرکانس 5.2GHz نیز افزایش فرکانس خواهند داشت. (سطح 2 میزان مصرف 250 وات)
 • فن آوری Single-Core Thermal Velocity Boost
 • به شرط آنکه دمای پردازنده زیر 70 درجه سانتیگراد باشد، افزایش فرکانس کاری یک یا دو هسته از 10 هسته پردازنده 10900K به مدت 56 ثانیه تا فرکانس 5.3GHz خواهد بود. (افزایش میزان مصرف به بالای 300 وات)
 • فن آوری All-Core Thermal Velocity Boost
 • به شرط آنکه دمای پردازنده زیر 70 درجه سانتیگراد باشد، افزایش فرکانس کاری تمام هسته‌های پردازنده 10900K به مدت 56 ثانیه تا فرکانس 4.9GHz خواهد بود.

در حقیقت اینتل در سطح 1 به مصرف TDP 125W پایبند بوده و همه هسته‌ها را تا اندازه مشخصی افزایش فرکانس ‌می‌دهد این میزان از افزایش فرکانس بر روی تمام مادربرد‌های Z490 انجام خواهد شد. در سطح 2 افزایش فرکانس، اینتل Power Limit سطح دوم را فعال ‌می‌کند که TDP به 250W افزایش پیدا کرده و بهترین 4 هسته پردازنده را که اینتل آنها را نشانه گذاری کرده است و اطلاعاتشان را طوری کد گذاری کرده تا توسط سیستم عامل (ویندوز 10 بیلد 1709 به بعد و لینوکس نسخه سال 2018 به بعد) مورد شناسایی قرارگیرد، فرکانس این 4 هسته افزایش بیشتری پیدا کند و 2 هسته از آنها 100 مگاهرتز بازهم افزایش اضافی خواهند داشت. پس از این دو مرحله، در صورتی که دمای پردازنده زیر 70 درجه سانتیگراد باشد، مرحله سوم از افزایش فرکانس شامل حال یک یا دو هسته طلایی خواهد شد.

اما افزایش فرکانس‌ها در  Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 و Thermal Velocity Boost تنها به مدت 56 ثانیه به طول ‌می‌انجامد و سپس پردازنده فرکانس خود را کاهش داده و هسته‌های آن به زیر 5 گیگاهرتز Throttle ‌می‌کنند.

چند نکته اینجا مطرح است، اول اینکه شما چقدر شانس داشته باشید تا بتوانید از این فن آوری‌های افزایش فرکانس استفاده کنید کاملا بستگی به مادربرد و کولر شما دارد. پردازنده Core i9 10900K را نمی‌توان حتی با کولر‌های قدرتمندی مانند Noctua D15 و یا Corsair H115i هم به راحتی خنک کرد. بخصوص برای استفاده از Thermal Velocity Boost شما حتما نیاز به یک سیستم کولینگ آبی Open-Loop دارید. در همین زمینه شرکت اینتل با همکاری کولر مستر یک واترکولر مخصوص AIO را تولید و روانه بازار‌های جهانی کرده است. واترکولر Cooler Master MASTERLIQUID ML360 SUB-ZERO در حقیقت به اندازه پولی که بابت خود پردازنده پرداخت می‌کنید باید هزینه خریداری این کولر را پرداخت کنید تا بتوانید نسبت به اورکلاک 10900K اقدام کنید. برای اورکلاک، این موضوع تهیه کولر خوب بخصوص برای Core i9 و Core i7 نسل دهم اینتل لازم و واجب است.

در این میان وقتی صحبت از مادربرد که ‌می‌شود، شاید هیچگاه مدار تغذیه مادربرد به این میزان نقش حیاتی در افزایش فرکانس و پایداری پردازنده‌های ضریب باز نداشته است. هرچه بیشتر برای مادربرد Z490 هزینه کنید، و مادربرد بهتری بخرید، شانس اینکه پردازنده شما افزایش فرکانس مناسب تر و طولانی تری داشته باشد بیشتر است. اینتل این فرصت را به سازندگان مادربرد داده است تا با ایجاد تغییراتی، افزایش فرکانس و مدت زمان نگه داشتن فرکانس بالا را دستکاری کنند، بنابراین برای نسل دهم اینتل حتما باید یک مادربرد خوب تهیه کنید. مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER هم یکی از همان مادربرد‌های عالی است که گیگابایت با طراحی خاص مدار تغذیه، آن را به یکی از بهترین گزینه‌های متخصص اورکلاک 10900K تبدیل کرده است.

نگاهی به چیپست Z490 اینتل

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

مادربرد‌های Z490 مجهز به سوکت LGA1200 هستند و از این نظر با پردازنده‌های نسل‌های قبلی اینتل سازگاری ندارد. مادربردهای Z490 ایسوس به صورت ذاتی از PCIe Gen.4 پشتیبانی ‌می‌کنند، اما به دلیل محدودیت پردازنده‌های نسل دهم اینتل به PCIe Gen.3، متاسفانه فعلا امکان بهره بردن از نسل چهارم PCIe وجود ندارد. احتمالا باید تا نسل 11 پردازنده‌های اینتل صبر کنید تا فن آوری PCIe Gen.4  در مادربرد‌های Z490 فعال شود. تقریبا تمام ویژگی‌های چیپست Z490 به مانند Z390 و Z370 است. با این تفاوت که اینتل Wi-Fi نسخه 6 و بلوتوث نسخه 5.1 به این مادربرد‌ها اضافه کرده است. از نظر فنی نیز، اینتل به مادربرد‌های Z490 امکان اورکلاک پل ارتباطی DMI 3.0 را به کاربران داده است تا بتوانند در صورت لزوم، این شاهرگ حیاتی بین پردازنده و چیپست را اورکلاک کنند. اینتل همچنین در مادربرد‌های Z490 امکان اورکلاک PEG یا اولین اسلات گرافیک را هم به کاربران داده است. البته باید دید سازندگان مادربرد هر کدام چگونه ‌این امکانات را در اختیار کاربر قرار ‌می‌دهند. نکته آخر در مورد مادربرد‌های Z490، استفاده ‌اینتل از LAN با چیپ Intel I225-V است که پهنای باند 2.5 گیگابیتی در اختیار کاربر قرار ‌می‌دهد.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

اینتل در آینده مادربرد‌های W480 برای مصارف Workstation و Q470 و H410 را نیز برای پشتیبانی از نسل 10 پردازنده‌ها وارد بازار خواهد کرد اما، همه ی آنها شبیه هم نیستند، برای مثال امکان اورکلاک فقط بر روی Z490 میسر است و مثلا H410 از پردازنده‌های نسل 11 پشتیبانی ‌نمی‌کند. مشخصه‌ها و ویژگی‌های دیگر چیپست‌های مرتبط با نسل 10 پردازنده‌های اینتل را در جدول فوق مشاهده ‌می‌فرمایید.

معرفی محصول

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

شرکت گیگابایت بیش از 14 مادربرد مجهز به چیپ Z490 را وارد بازار کرده است که در این میان مادربرد مورد بررسی امروز ما، Z490 AORUS MASTER دومین پرچم دار رده بالای چیپ Z490 گیگابایت محسوب ‌می‌شود. شرکت گیگابایت این مادربرد را برای رسیدن به استاندارد PCIe Gen.4 به PCB ده لایه مجهز کرده است و برای پشتیبانی از نسل جدید پردازنده‌های نسل 10، مدار تغذیه کلیه مادربرد‌های خود را تقویت کرده و ارتباطات متنوع و گسترده‌ای را برای آنها در نظر گرفته است. اغلب این مادربرد‌ها به اتصالاتی نظیر USB 3.2 Gen.2X2، USB 3.2 Gen.2 Type C، انواع اتصالات LAN از یک گیگابیتی تا 10 گیگابیتی، و همچنین ارتباط شبکه بی سیم WiFi6 اینتل مجهز هستند. شرکت گیگابایت رابط کاربری بایوس این نسل از مادربرد‌ها را بیش از پیش ساده تر و کار با آن را راحت تر کرده است. از منظر نرم افزاری نیز شاهد پیشرفت محسوس گیگابایت در زمینه پایش، حفظ ثبات و افزایش قدرت سخت افزاری هستیم.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

در میان مادربرد‌های Z490، مادربرد Aorus Master، تقریبا خصوصیات مشترک زیادی را با مدل Xtreme دارد و از این حیث از محصولات High End این شرکت به شمار می‌آید.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

مادربرد Z490 Aorus Master ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی دارد که از آن جمله ‌می‌توان به VRM بسیار پیشرفته و قدرتمند آن اشاره کرد که به لطف استفاده از یک PWM هفت کاناله، و توسعه دهنده‌های دوگانه، در مجموع از 14 فاز دیجیتالی تغذیه ‌می‌شود و شرکت گیگابایت از صفبندی خازن‌های پلیمری تانتالیوم در آن بهره گرفته است. بخش رم در این مادربرد ‌می‌تواند تا 128 گیگابایت رم DDR4 با فرکانس بالای 5000 مگاهرتز را پیشتیبانی کند.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

در مورد پشتیبانی کامل از PCIe Gen.4، همانطور که در ابتدای مقاله نیز به این موضوع اشاره شد، کلیه مادربرد‌های Z490 گیگابایت از اتصال پیشرفته PCIe Gen.4 پشتیبانی ‌می‌کنند. هر دو اسلات اصلی گرافیک روی این مادربرد و یک درگاه SSD M.2 بر اساس پشتیبانی رسمی ‌‌از PCIe Gen.4 ساخته و تجهیز شده اند. این اتصال با نصب پردازنده‌های نسل 11 راکت لیک اینتل فعال خواهد شد.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

مادربرد Z490 Aorus Master مجهز به اتصال بی سیم Wi-Fi و بلوتوث نسخه 5 است. نوع Wi-Fi مورد استفاده در این مادربرد از نوع AX جدید ترین اتصال بی سیم Wi-Fi 6 است که ‌می‌تواند تا 2.4 گیگابیت در ثانیه پهنای باند داشته باشد. نسخه 5 بلوتوث نیز نسبت به نسل‌های پیشین خود، 4 برابر رنج وسیعتری را پشتیبانی ‌می‌کند.

جعبه و وسایل همراه

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

جعبه مادربرد تم محبوب مشکی و نارنجی برند آئوروس را دارد و مهم ترین مشخصات مادربرد در پشت آن نوشته شده است. مجهز بودن به مدار پر قدرت 1+14 فازی دیجیتالی برای VRM، طراحی خنک کننده‌های حرفه‌ای، پشتیبانی از PCIe Gen.4، پشتیبانی از LAN 2.5 گیگابیتی اینتل، Wi-Fi نسخه 6 و بلوتوث نسخه 5 از جمله ویژگی‌های مهم این مادربرد به شمار ‌می‌رود.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

اقلام داخل جعبه شامل:

 • بج Aorus
 • چهار عدد کابل ساتا
 • دی وی دی درایور‌ها
 • آنتن بلوتوث و Wi-Fi
 • دفترچه راهنما و بروشور نصب
 • یک عدد کابل اکستنشن RGB
 • یک عدد کابل اکستنشن ARGB
 • یک عدد حسگر صوتی برای سنجش نویز
 • دو عدد حسگر ترمیستور برای سنجش دما
 • یک برگه سایز A4 استیکر‌های مخصوص Aorus
 • مبدل Q-Connector برای نصب راحت اتصالات فرانت پنل کیس

اقلام همراه کامل است و رضایت کامل را از این نظر داریم.

طراحی و امکانات سخت افزاری

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER از نظر طراحی به غایت زیبا است. نیمه فوقانی مادربرد را پوشش چند لایه‌ای سینک خنک کننده VRM به رنگ مشکی پوشانده و در نیمه پایین مادربرد، سینک‌های سراسری برای سه درگاه M.2 به چشم ‌می‌خورد. نشان فالکون آئوروس هم بر روی سینک چیپست خودنمایی ‌می‌کند. تمرکز طراحی بر روی سینک‌ها و ترکیبشان با پوشش روی I/O پنل قرار دارد که مجهز به چراغهای RGB است. این مادربرد ابعاد استاندارد ATX دارد و سراسر آن پوشیده از امکانات و اتصلات متنوع است که ‌می‌تواند تمام نیازهای حرفه‌ای هر کاربری را تامین کند.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

پشت مادربرد را یک بک پلیت فلزی سراسری پوشانده است، این بک پلیت ضمن استحکام بخشی، در نقش سینک خنک کننده برای قطعات الکترونیکی پشت VRM نیز عمل می‌کند. کلا مادربرد‌هایی که بک پلیت دارند را بسیار می‌پسندیم.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

در بخش فوقانی، از چپ به راست، مهمترین بخش‌ها شامل یک هدر 4 پین برای اتصال فن، ورودی دوگانه برق پردازنده، شامل یک جفت سوکت 8 پین، پس از آن دو عدد هدر 4 پین فن PWM حضور دارند که CPU FAN به رنگ طوسی و CPT OPT به رنگ مشکی هستند. در نهایت در سمت راست اتصالات نورپردازی شامل یک خروجی 4 پین RGB و یک خروجی 3 پین ARGB ‌می‌شود. در این تصویر همچنین یک اتصال 4 پین فن دیگر در پایین سوکت پردازنده در سمت زیر سینک VRM قرار دارد.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

در بالای سوکت 24 پین مادربرد که از نوع تقویت شده است، نمایشگر دیباگر مادربرد قرار دارد. در پایین سوکت 24 پین، یک هدر 4 پین برای پمپ واتر کولر قرار دارد. در پایین آن یک درگاه اتصال USB 3.0 و یک درگاه اتصال USB 3.2 Gen.2 Type C برای فرانت پنل کیس قرار دارد. این مادربرد مجهز به 4 اسلات رم DDR4 از نوع تقویت شده است که از فرکانس کاری بالای 5000 مگاهرتز و حجم 128 گیگابایت (4 ماژول 32 گیگابایتی) را پشتیبانی ‌می‌کند. کنار اسلات رم، دکمه مینیاتوری پاور مادربرد قرار دارد.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

تعداد 6 عدد درگاه SATA III نیز در لبه ی سمت راست مادربرد به چشم ‌می‌خورد که برای مدریت کابل کشی راحت تر به صورت زاویه دار طراحی شده اند. در سمت چپ 4  عدد LED وضعیت مادربرد برای چک سلامتی CPU، RAM، GRAPHICS، و DRIVE حضور دارند که به هنگام بوت سلامت تک تک این بخش‌ها توسط مادربرد بررسی و پاس ‌می‌شوند. سه اسلات PCIe تقویت شده هم برای نصب کارت گرافیک در اینجا حضور دارند که دو تای فوقانی از نوع X16 که البته در صورت نصب دو کارت گرافیک این دو به صورت X8X8 استفاده ‌می‌شوند. اسلات سوم (پایینی) هم منشعب از چیپست مجهز به درگاه PCIe Gen.3 X4 است. در لبه پایینی مادربرد کلکسیونی از انواع اتصالات حضور دارند که از سمت راست، اتصالات فرانت پنل کیس، سه عدد هدر 4 پین فن PWM، دکمه Reset، هدر مخصوص سنسور نویز، یک جفت درگاه USB 2.0 برای فرانت پنل، هدر TPM، و مجددا اتصالات نورپردازی شامل یک خروجی 4 پین RGB و یک خروجی 3 پین ARGB در این بخش قرار دارند. دو عدد سوییچ نیز در اینجا حضور دارند، سوییچ SB امکان انتخاب استفاده از تنها یک بایوس و یا استفاده از هر دو به صورت اتوماتیک را می‌دهد، بدین مفهوم که در صورت بالا نیامدن سیستم اتوماتیک بایوس دوم خوانده شود یا صرفا از یک بایوس استفاده شود. سویچ دوم، امکان تغییر بایوس و استفاده از بایوس اول و دوم را به کاربر می‌دهد. در انتهای لبه پایین سمت چپ نیز اتصال Audio فرانت پنل کیس در نزدیکی چیپ صدا قرار دارد.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

این مادربرد مجهز به 3 اسلات M.2 برای اتصال SSD‌های NVMe است. هر سه اسلات مجهز به سینک و پد‌های انتقال دمای دو طرفه هستند و در حال حاضر از سرعت نوع PCIe Gen.3 X4 پشتیبانی ‌می‌کنند که صد البته در آینده در صورت نصب پردازنده‌های نسل 11 اینتل، درگاه فوقانی M.2 از نوع PCIe Gen.4 خواهد شد. کیفیت پد‌ها، طراحی خنک سازی دو طرفه برای SSD‌ها و همچنین سینک‌ها، فوق العاده است. بدون شک برای SSD‌های شما این مادربرد به راحتی و خنکی یک هتل 5 ستاره لب ساحل خواهد بود.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

در بخش صوتی که روی آن یک گارد قرار دارد، شاهد حضور چیپ پر قدرت Realtek ALC1220-VB هستیم که گیگابایت آن را در ترکیب با خازن‌های ژاپنی چمیکون و WIMA به کار گرفته است. این چیپ پرقدرت ‌می‌تواند انواع هدفون‌ها و اسپیکر‌های حرفه‌ای را تغذیه کرده و شما را از هر لحاظ نسبت به داشتن یک کارت صدای پر قدرت بی نیاز کند. این بخش مزین به دک مبدل ESS ES9118EQ DAC است تا صدایی فوق العاده شفاف، دقیق و audiophile پسند را ارائه دهد. گیگابایت از یک TXC oscillator نیز برای تایم دهی دقیق به دک بهره برده است که من حیث المجموع یکی از کامل ترین و پر قدرت ترین بخش‌های صوتی است که توسط گیگابایت عرضه می‌شود.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

پنل پشتی مادربرد از نوع ثابت است، و اتصالا آن شامل خروجی 5 جک صوتی + یک درگاه اوپتیکال صدا، درگاه 2.5 گیگابیتی LAN اینتل، USB 3.2 Gen.2، از نوع A و C، همچنین USB 2.0، و USB 3.0. یک درگاه HDMI 2.0 هم برای خروجی تصویری گرافیک مجتمع در نظر گرفته شده است. دو اتصال طلایی رنگ هم برای اتصال آنتن SMA برای چیپ وایرلس Wi-Fi 6 AX201 و بلوتوث نسخه 5 قرار داده شده است. دکمه‌های CLEAR CMOS و Q-Flashback بایوس نیز در این بخش قرار دارند. با توجه به جایگاه مادربرد، دوست داشتیم در این پنل حداقل یک LAN دیگر حضور داشته باشد.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

بخش VRM مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER مهمترین نقطه قدرت این مادربرد محسوب ‌می‌شود. این بخش توسط یک جفت اتصال EPS هشت پین تغذیه ‌می‌شود که 600 وات ورودی را برای VRM پردازنده فراهم ‌می‌کند. این میزان توان از طریق یک مدار تمام دیجیتالی 1+14 فازی گران قیمت به پردازنده می‌رسد. شاید بتوان گفت گران قیمت ترین VRM در میان مادربرد‌های Z490 از آن دو مادربرد MASTER و XTREME گیگابایت است.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

مهندسین بخش VRM گیگابایت در طراحی خود از چیپ PWM مدل Intersil ISL69269 استفاده کرده اند. خروجی این کنترلر PWM را با استفاده از توسعه دهنده‌های Intersil ISL6617A به 14 پاور استیج Intersil ISL99390 متصل کرده اند که هر کدام تا 90 آمپر خروجی دارند. بنابراین مجموع 1260 آمپر خروجی مدار VRM این مادربرد به صورت با ثبات و توانمند در اختیار V-Core پردازنده قرار ‌می‌گیرد. در مورد SoC هم گیگابایت از تک فاز 50 آمپری Vishay SIC651 استفاده کرده است.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

کولینگ VRM قدرتمند مادربرد Z490 Aorus Master توسط این سینک‌های تو پر و سنگین تامین ‌می‌شود که از وسط آنها یک لوله انتقال حرارت نیز گذشته است. پد‌های با کیفیت بر روی آنها چسبانده شده است. این سینک‌ها عملکردشان در خنک نگاه داشتن VRM فوق العاده است.

معرفی سیستم تست

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER به همراه پردازنده 10900K
قطعهمشخصات
پردازنده Intel Core i9 10900Kموضوع بررسی
مادربردGIGABYTE Z490 AORUS MASTERموضوع بررسی
کارت گرافیک GIGABYTE RTX 2060 GAMING OC PROاین اولین RTX2060 مورد تست در لابراتوار سخت افزار است که پس از بررسی متوجه شدیم به دلیل قدرت خوب و اورکلاک پذیری بالای آن، بی تردید با یکی از بهترین RTX2060 های دنیا مواجه هستیم که می توان سرعت حافظه آن را تا 16Gbps افزایش داد و فرکانس GPU آن را تا 2130 مگاهرتز بالا برد. این پتانسیل بالای اورکلاک در دیگر 2060 ها کمتر دیده شده است. نویز فوق العاده پایین فنهای آن، و خنکی عملکردش به واسطه کولر قدرتمندی که گیگابایت برای این کارت استفاده کرده است، بی نظیر است. این کارت از طرف دفتر محترم شرکت گیگابایت برای سیستم تست سخت افزار ارسال گردیده است که از ایشان سپاسگذاریم.
حافظه G.SKILL TRIDENT Z 3600 CL 16 2X8Gاین سری از حافظه های جی اسکیل برای دست یابی به فرکانس بالا بهینه شده است. کیت مورد استفاده 2 ماژول 8 گیگابایتی DDR4 است که با فعال کردن XMP از حداکثر فرکانس کاری 3600 مگاهرتز با زمان تاخیر CL16 بهره می برد. این ماژول ها از جی اسکیل تایوان به دست وب سایت سخت افزار مگ رسیده است.
درایو ذخیره سازی ADATA XPG SX8200 Pro 256Gاس اس دی ADATA XPG SX8200 Pro 256G با سرعت بسیار بالا مجهز به پروتکل NVME 1.3 است و به درگاه M.2 متصل می شود. سرعت خواندن و نوشتن متوالی این SSD به ترتیب 3500MB و 1200MB است. سرعت خواندن و نوشتن اتفاقی آن برابر 220K IOPS و 290K IOPS است. شرکت ADATA از حافظه Micron 64-layer 3D TLC NAND در این درایو بهره برده است. این درایو از طریق شرکت محترم آونگ در اختیار سیستم تست سخت افزار قرار گرفته است.
درایو ذخیره سازی SAMSUNG 860 EVO 250Gاس اس دی مورد استفاده برای تست درگاه SATA III، آخرین نسل از درایو های خانواده EVO سامسونگ است که به لطف کنترلر قدرتمند MJX، و حافظه های 3D TLC NAND، و کش DDR4، حداکثر سرعت خواندن و نوشتن متوالی 550MB و 520MB را در اختیار سیستم قرار می دهد. سرعت خواندن و نوشتن اتفاقی بر روی این درایو به ترتیب 98K IOPS و 90K IOPS می باشد.
خنک کننده GREEN GLACIER 360-EVOاین قویترین واتر کولر شرکت پردیس صنعت سیاره سبز (گرین) است که در حال حاضر از پر فروش ترین واتر کولر های بازار ایران به شمار می رود. از جمله ویژگی های این خنک کننده می توان به استفاده از رادیاتور 360 میلیمتری آلومینیومی، استفاده از سه فن 12 میلیمتری کم صدا مجهز به LED های قرمز با طول عمر 100 هزار ساعت، واتر پمپ بلبرینگ سرامیکی قدرتمند بی صدا با طول عمر 80 هزار ساعت، واتر بلاک کاملا مسی مجهز به نمایشگر نشان دهند دمای کولانت و دور پمپ اشاره کرد. این رادیاتور برای تست توسط دفتر گرین در اختیار ما قرار داده شده است که تشکر ویژه داریم.
منبع تغذیه GREEN GP1050B-OCDGاین منبع تغذیه فول ماژولار، نسل سوم پاور های پلاتینیومی خانواده Overclocking Evo شرکت گرین است که از یک ریل پرقدرت 12 ولت بهره می برد. سری OCDG به ترانسفورماتورهای پر بازده با سیم‌های از نوع تخت Flat Wire مجهز شده‌اند. پاور 1050W مجهز به دو خازن 680uF (1360uF) فوق‌العاده با کیفیت سری MXH ساخت کمپانی ژاپنی Rubycon است. مدیریت و کنترل برخط تمامی پارامترهای منابع تغذیه سری OCDG توسط یک میکروکنترلر اختصاصی انجام می‌شود. این کنترل دیجیتال در نهایت باعث بهبود واکنش گذرا ولتاژهای خروجی، افزایش بازدهی مصرف انرژی، کاهش ریپل و نویز و تثبیت هر چه بیشتر سطح ولتاژ شاخه‌های خروجی می‌شود. حالت Fan-Less بودن و استفاده از قطعات صنعتی برای افزایش طول عمر، فن خنک کننده با عملکرد بهینه و نویز بسیار کم از دیگر امکانات آن به شمار می رود. این پاور توسط شرکت گرین برای سیستم تست در اختیار ما قرار داده شده است.
خمیر سیلیکون GREEN GT-4 PREMIUMبرای تست پردازنده از خمیر سیلیکن جدید گرین GT-4 Premium استفاده کردیم. این خمیر سیلیکن با ضریب انتقال حرارت 5.0W/m.K، قابلیت استفاده در پردازنده و کارت گرافیک را در دامنه دمایی منفی 40 تا 240 درجه سانتی گراد، داراست. شرکت گرین با فرمولاسیون جدید و استفاده از مواد با کیفیت این خمیر سیلیکن را برای استفاده های حرفه ای تولید کرده، و آن را در اختیار آزمایشگاه تست مجله سخت افزار قرار داده است که از ایشان سپاسگذاریم. به لطف این خمیر خوب توانستیم پردازنده ی 9900K را تا 5 گیگاهرتز به صورت استیبل اورکلاک کنیم.
هاب USB 3 ORICO MH4PUاین هاب بسیار زیبا برای انتقال اتصالات پشت مادربرد به سطح جلوی کیس Open Frame سیستم تست مورد استفاده قرار گرفته است و آن را شرکت چهارفصل در اختیار سیستم تست سخت افزار قرار داده است که از ایشان سپاسگذاریم.
کیس گرین SUNBEAM UV BLUE ACRYLIC TECH STATIONکیس GREEN OC STATION یکی از بهترین کیس های Open Frame برای تست قطعات الکترونیکی است که شرکت محترم سیاره سبز گرین آن را در اختیار مجموعه سخت افزار قرار داده است، این کیس خوش ساخت و زیبا از کلیه مادربرد های سایز ATX پشتیبانی می کند و می توان از آن در تست های سخت افزاری بهره برد. این کیس توسط بچه های سخت افزار با روکش فیبر کربن ماد شده است و ستاره ی درخشان کلیه تست ها و بررسی های لابراتوار سخت افزار به شمار می رود. از شرکت سیاره سبز – گرین – برای در اختیار قرار دادن این کیس سپاسگذاریم.

بررسی کارایی و اورکلاک

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

برای تست مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER، شرکت محترم گیگابایت پردازنده 10900K را در اختیار ما قرار داد که از ایشان تشکر ‌می‌کنیم. مصرف TDP این پردازنده در ظاهر 125 وات است، اما در واقعیت محدوده ی اول قدرت آن 125W است، و محدوده دوم آن 250W و در صورت اورکلاک، مصرف آن به 350W هم می‌رسد. کولری که ما برای سیستم تست در اختیار داریم، واتر کولر GREEN GLACIER 360-EVO است که در مشخصات آن حداکثر می‌تواند پردازنده‌هایی با حداکثر 250W TDP را خنک کند، بنابراین حتی تصور اورکلاک پردازنده 10900K را با این واتر کولر نمی‌توان کرد. به هر تقدیر با همین شرایط ما کلیه تست‌ها را انجام دادیم و تنها در حالت پیشفرض کلیه تست‌ها انجام شد.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

همانطور که مشاهده ‌می‌کنید دمای داغترین هسته تحت لود، با کولر سیستم تست ما به 94 درجه سانتیگراد ‌می‌رسد. بخش VRM مادربرد حداکثر دمای 47 درجه را تجربه کرد که بسیار عالی است. حال به سراغ تست‌ها ‌می‌رویم:

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

در مورد تست Aida64 باید اذعان داشت به راحتی به کمک این مادربرد رمهای سیستم تست را از فرکانس 3600 مگاهرتز توانستیم تا فرکانس 4400 مگاهرتز تایمینگ 19 اورکلاک کنیم و نتیجه فوق حاصل از اورکلاک رمها است و ثبت چنین نتیجه‌ای در زمینه اورکلاک رمها بسیار عالی ارزیابی ‌می‌شود. این اولین بار است که با یک مادربرد با 4 اسلات رم به چنین فرکانسی دست یافتیم.

بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER
بررسی مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER

نتیجه گیری

به طور خلاصه، اگرچه ما به دلیل ضعف واتر کولر فقط توانستیم در حالت پیشفرض از پردازنده 10900K تست بگیریم، اما در همین حالت نیز، عملکرد مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER در خور توجه بود و تقریبا در تمامی‌ بنچمارک‌ها در صدر جدول‌های ما قرار گرفت. برای اورکلاک به راحتی این مادربرد می‌توانست 10900K را تا 5.2 گیگاهرتز برای تمام هسته‌ها به صورت پایدار افزایش فرکانس دهد، به شرطی که کولر ما توانایی خنک کردن آن را می‌داشت. اما جایی که توانستیم برای یک اورکلاک حسابی اقدام کنیم، بخش رم بود. برای اولین بار توانستیم با یک مادربرد مجهز به 4 اسلات رم DDR4 رمهای سیستم تست را از 3600 مگاهرتز به 4400 مگاهرتز افزایش فرکانس دهیم. این میزان افزایش فرکانس بالاترین میزان اورکلاک رمی‌ است که تا به امروز در مادربرد‌های Z490 تجربه کردیم. چنین پیشرفت فوق العاده ای برای گیگابایت در زمینه افزایش فرکانس رم واقعا جالب توجه بود. کسب پایین ترین میزان تاخیر رم هم توسط همین مادربرد به ثبت رسید که در مجموع، عملکرد مادربرد GIGABYTE Z490 AORUS MASTER در زمینه اورکلاک را نه تنها رضایت بخش، بلکه بی نظیر می‌کند.

در زمینه جلوه‌های نورپردازی چه در سطح بدنه و چه در مجموع 4 خروجی RGB و ARGB که دارد، عملکرد آن کاملا رضایت بخش است. هر کاربری به راحتی می‌تواند با اتصال دستگاه‌های سازگار، اکو سیستم RGB Fusion خود را با این مادربرد تکمیل و همه ی نورپردازی‌ها به طور یکپارچه همسان سازی کند. از نظر امکانات اضافی، دو عدد سنسور ترمیستور برای سنجش دما بعلاوه یک عدد کابل سنسور سنجش نویز، اقلا‌می‌ است که در هر مادربردی ‌نمی‌توان یافت و گیگابایت این‌ تجهیزات را به طور اختصاصی همراه‌ این مادربرد عرضه کرده است. اتصالات فراوان، شامل هدر برای اتصال تاندربولت، سوکت USB 3.0 و USB 3.2 نوع C برای فرانت پنل کیس، و شبکه 2.5 گیگابیتی اینتل در کنار آنتن وای فای، پکیج کاملی را برای اتصال همه نوع دستگاهی را به مادربرد، در اختیار کاربر قرار ‌می‌دهد. گیگابایت در حال حاضر بهترین سازنده مادربرد است که کاملترین و بهترین راهکار خنک سازی SSD‌های M.2 را در بازار ارائه ‌می‌کند. هیچ تولید کننده مادربردی به غیر از گیگابایت از سینک و پد‌های خنک کننده دو طرفه برای خنک سازی تمام درگاه‌های M.2 خود بهره نگرفته است، و این برتری مطلق گیگابایت را در زمینه خنک سازی اس اس دی‌های M.2 نشان ‌می‌دهد.

تنها انتقاد ما نسبت به این مادربرد فقدان یک درگاه LAN ثانویه است، بخصوص آنکه مادربردهای همرده معمولا مجهز به دو اتصال LAN هستند. اگرچه با توجه به وجود کارت شبکه بی سیم قدرتمند آن، نیاز به ارتباطات سیمی‌ بسیار کم شده است، اما داشتن امکان اتصال 2 تا LAN بهتر از یکی است. این مادربرد همچنین اتصال PCIe X1 ندارد که مورد چندان مهمی‌ نیست زیرا بیشترین استفاده از چنین درگاه‌هایی برای نصب کارت صدا و کارت شبکه است که خود مادربرد گیگابایت، بخش صوتی فوق العاده قدرتمند و کاملی دارد و بخش کارت شبکه وایرلس آن نیز بسیار مجهز است.

مادربرد Z490 AORUS MASTER به قیمت 340 دلار در بازار‌های جهانی و در ایران به حدود قیمت 14.5 میلیون تومان در حال حاضر به فروش ‌می‌رسد. با توجه به قیمت دیگر مادربرد‌های همرده، امیدواریم از نظر قیمت شاهد کاهش آن در آینده نزدیک باشیم تا با قیمت قابل قبول تری عرضه شود. در این بررسی، خرید این مادربرد را به کلیه کاربران حرفه‌ای و گیمر‌ها توصیه ‌می‌کنیم. همچنین با توجه به نتایج بدست آمده، قدرت، توانایی، امکانات و ویژگی‌های این مادربرد، نشان منتخب سردبیر، و به سبب قدرت بالای اورکلاک آن در بخش رم، نشان بهترین کارایی را به آن اهدا می‌کنیم.

مزایا:
 • مجهز به بک پلیت سراسری
 • مجهز به حسگر سنجش نویز
 • عملکرد فوق العاده در اورکلاک رم
 • VRM گرانقیمت، قدرتمند و خنک
 • مجهز به کارت شبکه 2.5 گیگابیتی
 • مجهز به حسگر دماسنج (ترمیستور)
 • مجهز به نمایشگر دیباگر وضعیت مادربرد
 • پشتیبانی از رم با فرکانس‌های بالای 5000 مگاهرتز
 • مجهز به مجموع 4 خروجی نورپردازی RGB و ARGB
 • هر 3 اسلات درگاه M.2 مجهز به پد و سینک خنک کننده دو طرفه
 • مجهز به بلوتوث نسخه 5 و کارت شبکه بی سیم AC اینتل Wi-Fi 6
 • پشتیبانی رسمی‌از استاندارد PCIe Gen.4 برای نسل 11 پردازنده‌های اینتل
معایب:
 • قیمت بالا در ایران
 • با توجه به جایگاه مادربرد، جای خالی یک اتصال LAN ثانویه، حس می‌شد.
پیشنهاد سخت‌افزارمگ:
 • اگر به فکر تهیه یک مادربرد با دوام و توانا در زمینه اورکلاک هستید، پیشنهاد می‌کنیم GIGABYTE Z490 AORUS MASTER را در صدر لیست خرید خود قرار دهید.
9.5امتیاز9.6راندمان9.3امکانات10بایوس9.7اورکلاک و کولینگ9.6طراحی9.3نرم افزار9.8کیفیت ساخت9ارزش خرید
امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)
کمی صبر کنید...

17 دیدگاه

 1. Avatar سعید گفت:

  برای بررسی محصولات مختلف آقای ابیشی همه اینا رو خریداری میکنید ؟ یا شرکت ها رایگان در اختیارتون قرار میدهند ؟

  • Avatar آرمین ابیشی گفت:

   خیر هیچ کدام خریداری نمیشه، نه ما و نه هیچ رسانه ای در دنیا اینقدر بودجه و درآمد نداره که این همه قطعه رو بتونه برای بررسی تهیه کنه.
   کلیه قطعات مورد بررسی رایگان در اختیار ما و بقیه رسانه ها قرار میگیره و پس از بررسی به شرکت های خودشون عودت داده می شوند.

 2. Avatar ᗩTᗩ گفت:

  سلام
  مادربرد شاهکار و بی نظیری هست هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ قدرت و تکنولوژی که البته با مطالب نابی که آرمین جان
  زحمتشو میکشن بی نظیر میشه واقعا دستتون طلا آرمین جان / لذت بردم مثل همیشه بی نقص و پرمحتوا
  از وب سایت سخت افزار مگ هم تشکر میکنم بابت اینه که همیشه تک بوده و هست و خواهد بود

 3. Avatar سید محمد مجتبی موسوی گفت:

  سلام آرمین جان
  وقت بخیر . من به تازگی مادربرد Z490 – E خریدم و وقتی سیستم رو Sleep می کنم اینترنت لن و کابلی مادربرد قطع میشه و باید سیستم رو ریست کنم یا کارت شبکه رو یه بار فعال یا غیر فعال کنم تا به حالت عادی برگرده!
  می تونید راهنماییم کنید مشکل کجاست؟

  • Avatar آرمین ابیشی گفت:

   سلام دوست عزیز، این مقاله بررسی GIGABYTE Z490 AORUS MASTER هست اگر در این رابطه یا در مورد مادربرد های گیگابایت سوالی باشه در خدمتم. سوال در مورد مادربرد های دیگر برند ها در بررسی های مرتبط با خودشون یا برندشون باشه در خدمتم.

  • Avatar سعید مداحی گفت:

   سلام سیدمجتبی‌مادربورد عالی ای خریدی.کلا سری E اسوس را خیلی دوست دارم‌.سلامتی.

 4. Avatar meysam99mc گفت:

  سلام،
  ممنون اقا رامین از بررسی بسیار کاملتون،همش رو کامل خوندم.

  فقط یه سوال دارم،این بخش صوتی این مادربورد Z490 AORUS MASTER میتونه با کارت صدای اینترنالی مثل Sound Blaster AE-7 رقابت کنه؟چون تا جایی که میدونم کارت صدا های مادربورد ها امروزی خیلی پیشرفت داشتن،اما ظاهرا هنوزم بدلیل نویز سایر قطعات مادربورد مثل خازن ها تو فشار کاری بالا کمی از کیفیتشون بدلیل نویز تولیدی کاهش پیدا میکنه،الان طبق تجربه تون ایا گیگابایت با این راهکار صوتی که تو مدل MASTER در نظر گرفته تونسته بر این مشکل فائق بیاد یا نه هنوز برای علاقمندان حرفه ایی موسیقی لازم هست یه کارت صدای حرفه ایی مثل Sound Blaster AE-7 در ترکیب با یه مادربورد رده پایین تر مثل z490 aorus pro ax قرار بگیره؟
  ممنون.

  • Avatar meysam99mc گفت:

   ببخشید اقای ابیشی که داخل نظرم نوشتم اقا رامین.

  • Avatar آرمین ابیشی گفت:

   سلام آقا میثم عزیز،

   ببنید بخش صوتی در این مادربردها، بخصوص مادربرد های High End کاملا ایزوله است، و هیچ نویزی از کامپوننت های اطراف تاثیری روی اونها نداره، بدون تردید اگر صرفا بحث نویز باشه، میتونم اطمینان بدم نویزی وجود نداره. اگر بحث شما برای گوش دادن به موسیقی یا گیمینگ با هدفون های Hi-Res باشه، بازهم این کارت صدا بسیار توانمند عمل می کنه. پس در این حد هم این کارت صدا کافیست (این حد کافی بالای 98 درصد موارد استفاده رو پوشش میده و راضی کننده است). اما اگر صحبت فراتر از این بره، بحث تولید محتوی صوتی در میان باشه، بحث اتصال آلات موسیقی، تجهیزات استودیویی مثل میکروفون کاندنسر و اتصالات خاصی که نیاز هست، و تغییرات حرفه ای در Playback موسیقی مطرح باشه، اونجا شما به یک کارت صدای حرفه ای نیاز دارید. چون، علاوه بر سخت افزار قوی تر، از نظر نرم افزاری هم کارتهای صدای مجزا، عملکرد قوی تری دارند و دیگه فقط بحث قدرت و نویز مطرح نیست بلکه اعمال شخصی سازی هایی فراتر از نیاز یک “کاربر” یا یک “گیمر” مطرحه، و دیگه شما یک “علاقمند” موسقی نیستید بلکه وارد دنیای حرفه ای موسیقی می شوید، در چنین شرایطی نه تنها AE-7 بلکه AE-9 هم که حتی گرانتر از خود مادربرد هزینه داره، پیشنهاد می شه.

   • Avatar meysam99mc گفت:

    ممنون از پاسخ کاملتون مهندس جان.

    -بسیار راهگشا بود،راستش من منتظر پردازنده های i5 راکت لیک هستم تا برای تابستون ارتقا بدم، پردازنده ایی مثل 11500 یا 11600 رو کنار rtx 3060ti برای 1440p بندازم،الانم سیستم خودم دیگه که i5 4460 و gtx 960 قدیمی شده و کششی تو بازی های جدید نداره، بخاطر این درباره ی مادربورد سوال داشتم،خودم اصولا فقط موسیقی پاپ ایرانی،
    مخصوصا خواننده ایی که صدای بم داره و انتهای نام کاربریم مخفف اسمش وجود داره با کیفیت فلک ساعت های متمادی در روز گوشش میدم و استفاده ای خیلی حرفه ایی و تولید محتوایی ندارم،پس با توضحیات شما عزیز همون کارت صدای مادربورد برام کفایت خواهد کرد،ایا این مادربورد b460 aorus pro ac گیگابایت که مثل بورد بالا دارای دک صوتی و شیلد محافظ صوتی نیست هم بنظرتون سیستم صوتیش مناسب هستش؟اگه اوکی باشه ان شالله خرید یه b560 aorus pro ac تو برنامه ام باشه،(خنده)

    • Avatar آرمین ابیشی گفت:

     بسیار هم عالیه، اون مادربرد هم از نظر نویز و شیلد مشکلی نداره فقط دک نداره و یه مقدار رده پایینتره، ولی نویز نداره. در نسل بعدی اینتل هنوز مشخص نیست با چی قراره روبه رو بشیم، ممکنه مثل AMD که فقط 3 پردازنده از سری 5000 معرفی کرد، اینتل هم فقط پردازنده های ضریب باز از نسل 11 معرفی کنه. ممکن هم هست لیست کاملی از پردازنده های نسل 11 بیرون بده. در مورد مادربرد هم شاید صرفا Z590 باشه یا اینکه مادربرد های پایین رده تر هم بیرون بده. فعلا باید تا دو ماه دیگه منتظر اخبار بیشتر در مورد اینتل موند.

   • Avatar morteza گفت:

    لطفا یه بخش هم بصورت خیلی تخصصی به قسمت کارت صدای مادربرد ها بپردازد ….چیزی که من فهمیدم صرفا پخش شدن یک موزیک بصورت استاندارد و با کیفیت استاندارد مد نظر سوال میثم و من و خیلیای دیگه نیست ..ببینید من برای مثال گوشی های سردمدار ساسونگ رو داشتم حتی سونی رو هم تست کردم …هیشکدوم توی کیفیت صدا و بیس صدا و بلندی صدا به ایفون نمیرسیدن ….تنها یک مدل اچ تی سی بود که مدلش یادم نیست ولی توی اسمشم به این ویژگیش اشاره شده بود که کیفیت پخش موزیکش عالیه و حتی هدفون های گوشی هم برند بودن …….توی بنچ مارک ها فقط اون تونسته بود به اپل برسه و بقیه گوشیا توی بهترین حالت 50 درصد عقبتر از ایفون بودن ….اینجا نمیخوام طرفداری از ایفون کنم …این تجربه ای هستش که داشتم …. طوری که در نهایت یه ایفون se گرفته بودم برا موزیک گوش دادن فقط …شاید بگید چرا موزیک پلیر نخریدی …خوب بلاخره یه گوشی خدمات دیگه ای هم به ادم میده در کنار موزیک گوش کردن ….حتی هندز فری ریزر به دستم رسید به سردمدار سامسونگ وصل کردم صدا خیلی ضعیف بود صدا رو تا ته زیاد کردم و اکولایزرو دستکاری کردم …دیدم زیاد توفیری توی اصل ماجرا نمیکنه .. برداشتم به ایفون وصل کردمش انگار توی گوشم دو تا باند گزاشته بودن ….واقعا لذت بخش بود بلندی صدا کیفیت بیس خیلی عالی….میتونم بگم تنها عامل این قضیه کارت صدایی هستش که اپل توی محصولاتش بکار میبره حتی اینو توی مکبوک رفیقمم دیدم …من این تست ها رو هم با لپتاب هم با کیس هم با انواع گوشی و مک بوک انجام دادم …با سیستم هایی هم که تست میکردم high end بودن بطور مثال مادربرد ماکسیموس هیرو ایسوس …اینو گفتم فکر نکنید رفتم با یه مادربرد سری B ایسوس چک کرده باشم …..در ضمن من در این مطلب دارم راجب اتصال بصورت جک 3.5 میلیمتری صحبت میکنم …بماند که بلوتوثی هم چک کردم باز اپل بالا تر بودش ….بازم میگم اصلا حرف من طرفداری از اپل نیست …میتونید برید خودتون تست کنید متوجه میشید ….. حالا سوال من و میثم و خیلیای دیگه میتونه این باشه …وقتی من اخرین مادربرد روز رو با قیمت حدود 18 میلیون دارم میخرم ایا کارت صدای این مادربرد واقعا صدای با کیفیت و لذت بخشی خروجی میده یا هیچ فرقی بین این مادربرد و یه مادربرد 3 میلیونی نیستش …هر دوتاشونم صدای خوب و بدون نویز و استانداردی دارن………… درسته کارت صداهای مجزا و توی بازار قابلیت هایی برای ورودی میکروفون های حرفه ای انواع ساز ها بکار میره ولی اگه صرفا به گوش کردن موزیک با کیفیت عالی بهش نگاه کنیم ایا این مادربرد 18 میلیونی کارت صداش میتونه در حد یه کارت صدا مجزا عمل کنه ..یا اینکه اصلا شرکت توجه ای به این مقوله نداره …. حتی من مشخصات مادربردا و هم که میخونم میبینم توی سری های سردمدار مدل های کارت صدای مادبرد متفاوت از مدل های میان رده و پایین رده هستش و یجورایی بهتره …

    در ضمن اشاره هم کنم که سیستم باند ها و هدفون یا هندزفری برای شنیدن موسیقی و تست دربهترین حالت ممکن هستن …سوال ما فقط عملکرد کارت صدا هستش ….چون من خودم با هندز فری ریزر و هدست جی بی ال این تست رو روی گوشی های مختلف و سیستم های کامپیوتر و مک بوک تست کردم و واقعا تفاوت داشت کیفیت صدا

    لطفا یه بررسی راجب این بکنید چون برای منم سوال شده ایا برم یه کارت صدا مجزا بخرم برای کامپیوتر یا نه …هیشکیم ندیدم کارت صدا خریده باشه بتونم خودم تستش کنم یا حداقل ببینم طرف راضیه یا نه …لطفا هم نرید یه کارت صدای استادیو ضبط موسیقی رو بیاید با حرفای من بسنجیدا …ما داریم از کارت صداهای توی بازار که رنج 2 تا 13 میلیونی هستن صحبت میکنیم …..و جدای این راجب جک های صدا و وصل شدن اسپیکر های 5.1 و 7.1 هم برسی کنید چجوری اینا رو وصل کنیم به جک های مادربرد …انقدر فضای کمی دارن اکثر کابلها رو بخوای بچپونی توی جک ها جک ها رو خراب میکنن به مرور زمان …قطر سر سوکت کابل ها درشتر از فضای بین جک هاست…..خواهشا برای این مقوله یه پست بزارید ..

    • Avatar آرمین ابیشی گفت:

     سلام دوست عزیز

     برادر مرتضی سخن شما متین، حق با شماست و اینکه بتوانیم به طور مقایسه ای یک بخش از چند مادربرد رو بررسی کنیم خیلی هم عالی است، اما واقعیت این است که مثلا سال 96 و 97 ما هر مدل یا هر قطعه ای درخواست می دادیم برای بررسی در اختیار ما قرار می دادند، الان تو سال 99 از هر صد تا درخواست بررسی قطعه فقط یکیش اونهم بعد از گذشت 6 ماه از ریلیز جهانیش بدست ما میرسه. درواقع به دلیل گران شدن شدید قطعات و محدودیت های زیاد بر واردات، به سختی قطعه برای بررسی به رسانه ها اختصاص پیدا می کنه. بنابراین دست ما برای بررسی قطعات دلخواه کاملا بسته است. اونقدر قطعات گران شده که به صرفه نیست قطعه ای برای بررسی باز بشه و این فشار اقتصادی دو طرفه است و در این سمت هم باعث شده که مثلا ما در تهیه یک کولر مناسب برای تست اورکلاک 10900K هم در بمانیم. چه برسه به تهیه تجهیزات صوتی مناسب برای تست بخش صدا.

     اگر روزگار به از این شد – چشم – حتما در دستور کار ما قرار خواهد گرفت. در مورد بخش صوتی اما در همین حد بگم که گیگابایت به طور کلی بهتر از دیگر برند ها عملکرد بهتری در این حوزه داره. و خوب هرچه شما مدل گران قیمت تری از مادربرد تهیه کنید، بخش صوتی آن بهتر است.

     • Avatar morteza گفت:

      دمت گرم اقا آرمین …ولی خواهشا اگه اوضاع مطلوب بود و قطعلت را در دسترستون گزاشتن حالا بصورت اسپانسر یا هر چیز دیگه ای حتما یه پست برای این در نظر بگیرید ….واقعا ممنون میشم …چون قسمت کارت صدا هم مثل قسمت پاور سیستم جزو قسمت هایی هست که اصلا دیده نمیشه و به چشم نمیاد…در صورتی که خیلی مهم هستن …

     • Avatar آرمین ابیشی گفت:

      کاملا فرمایش شما صحیحه،و چشم.
      من خودم چون موسیقی زیاد گوش می کنم جزو کاربرانی هستم که به بخش صوتی حتی بیشتر از امکان اورکلاک اهمیت میدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورتی که نظر شما حاوی ناسزا، عبارات توهین‌آمیز و تهدید بوده و در تضاد با قوانین فعلی کشور باشد از انتشار آن بدون حذف موارد ذکر شده، معذوریم.
شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.