بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

شرکت گرین در سالهای اخیر توجه ویژه‌ای به بخش لوازم جانبی حرفه‌ای گیمینگ داشته است. کیت فن RGB Lightning Kit اولین تلاش گرین برای عرضه فن RGB به بازار بود که در زمان خود بسیار موفق عمل کرد. استفاده از 2 فن RGB بسیار با کیفیت، درایور با ریموت کنترل و عملکرد چندگانه آن، از خصوصیات خوب آن کیت RGB بود. تنها ایرادش هم، فقدان قابلیت سینک شدن با اکو سیستم نورپردازی مادربردها بود. شرکت گرین در ادامه فن GF120-RGB را در سال 97 وارد بازار کرد. این فن در رده High End قرار داشت؛ فاقد درایور مستقل برای نورپردازی بود و صرفا قابلیت سینک شدن با سیستم نورپردازی مادربردها را داشت. به دلیل قدرت فوق العاده 2100RPM آن فن، موارد استفاده بسیار وسیعی، بخصوص در واترکولرها و ایرکولرها داشت. شرکت گرین امسال همگام با حرکت جهانی صنعت لوازم جانبی به سمت نورپردازی Addressable RGB، یک محصول جدید را در این زمینه آماده عرضه کرده است. کیت فن GFK120M ARGB هوراکان گرین، یک کیت کامل، شامل 3 فن با نورپردازی ARGB، درایور و ریموت کنترل، همراه با قابلیت سینک شدن با اکو سیستم نورپردازی ARGB مادربرد است. کیت فن هوراکان را شرکت گرین به جهت بررسی در اختیار لابراتوار سخت افزار قرار داده، که از ایشان کمال تشکر را داریم.

آنباکس و مشخصات فنی

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

تم غالب جعبه محصول به رنگ مشکی است و اطلاعاتی نظیر سایز فن، ولتاژ ورودی، خصوصیات ظاهری، تصویر فن ها، امکان جداسازی پروانه به جهت تمییز کاری و سازگاری با اکو سیستم ARGB مادربردها در آن به چشم می‌خورد.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

پس از بازکردن درب جعبه، با سه جعبه فن دیگر برخورد می‌کنیم که آنها هم به صورت کامل دارای بسته بندی نهایی هستند.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

قطعات درون جعبه شامل موارد زیر است:

 • ریموت کنترلر
 • درایور ARGB
 • سه عدد فن 12 سانتیمتری
 • چسب برای اتصال درایور به کیس
 • چهار پیچ برای نصب هر فن در کیس
 • دفترچه راهنمای نصب به زبان فارسی
 • کابل PWM برای اتصال درایور به مادربرد
 • کابل ARGB برای اتصال نورپردازی درایور به مادربرد

کیفیت قطعات بسیار مطلوب و از لحاظ کامل بودن وسایل همراه، رضایت کامل را داریم.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

در پشت جعبه هر فن، اطلاعات فنی فنها ذکر شده است و به نظر می‌رسد با توجه به بسته بندی، فنهای تکی این مجموعه سه تایی هم ممکن است در آینده به نوعی به بازار عرضه شوند.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

پس از بازکردن تمام وسایل، تجهیزات به شرح فوق در تصویر آمده است.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

درایور ARGB از لحاظ ظاهری کاملا مشابه درایور ARGB کیس Z6 است که سال گذشته آن را بررسی کرده‌ایم. به نظر می‌رسد این همان درایور است و احتمالا OEM این فنها با کیس Z6 مشترک باشد. این درایور ARGB از کابل برق SATA تغذیه می‌کند و سنسور ریموت هم با یک سیم مستقل به شکل دائمی به آن متصل است. دکمه تنظیم سرعت فنها، دکمه تغییر الگو‌های رقص نور و سرعت آن، بر روی این درایور حضور دارند.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

درایور ARGB این کیت، قابلیت پذیرایی از مجموع 9 فن را داراست. بنابراین شما می‌توانید با خرید 2 کیت دیگر مجموع 9 فن با مدیریت یک درایور داشته باشید.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

یک برچسب دو طرفه همراه کیت عرضه می‌شود که شما می‌توانید به کمک آن درایور را در محل مناسبی در پشت کیس آن را نصب کنید.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

کابل‌های PWM و ARGB اتصال دهنده به مادربرد، امکان سینک شدن سرعت فن و اکو سیستم نورپردازی مادربرد با فن‌ها را می‌دهد. شما می‌توانید از خروجی نورپردازی و کنترل سرعت رقص نور درایور بهره بگیرید، و یا اینکه آن را با نورپردازی و مدیریت سرعت فن مادربرد هماهنگ کنید.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

ریموت کنترل کیت 8 الگوی رقص نور از پیش تعیین شده دارد، و مجموع 7 رنگ ثابت. حتی می‌توان نورپردازی را خاموش کرد. همچنین از روی ریموت می‌توانید سرعت فنها را به حداکثر سرعت و سرعت نصف تنظیم کنید. اگر ارتباط PWM مادربرد را وصل نکنید، به هنگام زدن دکمه FAN AUTO فن‌ها خاموش می‌شوند.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

ساختار فن‌ها بسیار پر پیمان و محکم ساخته شده اند. فریم کاملا محکم و سنگین است و در عین حال، دو حلقه نورانی دور تا دور پروانه را فرا گرفته است. چراغهای LED هم در دایره وسط پروانه و هم در حلقه دور پروانه تعبیه شده‌اند. اگر از کنار به پروانه نگاه کنید، تعداد دو حلقه نورانی در فن مشاهده می‌کنید. سرعت فنها توسط مدیریت PWM مادربرد از 600RPM تا 1500RPM قابل تنظیم است. اما از طرف درایور تنها دو سرعت قابل تنظیم است، یکی 750RPM و دیگری 1500RPM به صورت فیکس. پروانه فنها قابلیت جدا سازی دارد و می‌توان به راحتی آنها را تمییز کرد. از هر فن فقط یک کابل خارج می‌شود که سوکت مخصوص به خود را دارد و شما منحصرا فقط امکان اتصال آن را به درایور دستگاه دارید، و نمی‌توان فن را مستقیما به مادربرد متصل کرد.

از لحاظ فنی، شدت جریان هوای این فنها 65CFM و قدرت فشار هوای آنها برابر 1.75mm/H2O است. در چهار طرف فن، لرزه گیرهای لاستیکی باعث از بین رفتن هرگونه انتقال لرزش فنها به کیس می‌شوند، و ضمن ظاهری زیبا، مانع ایجاد هرگونه نویز اضافی در سیستم می‌گردند. از نظر موتور فن، یاتاقان آنها از نوع Rifle Bearing است که یک سطح بالاتر از Sleeve Bearing محسوب می‌شود. طبق توضیحی که در وبسایت گرین در این ارتباط وجود دارد، در این نوع هسته‌ها، یاتاقان دارای شیارهایی مارپیچ گونه است و همین امر سبب می‌شوند تا پمپاژ مایع روان کننده به بخش‌های بالاتر شفت نیز تضمین شود. در واقع فن‌های با این تکنولوژی، محدودیت‌های فن‌های Sleeve Bearing در نصب در زاویه افقی را ندارند و علیرغم نویز صوتی بسیار پایین، عمری شبیه به فن‌های با یاتاقان از نوع  ball bearing دارند.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

پس از اتصال فن‌ها به کیت، با یک همچین صحنه ای مواجه می‌شوید و باید کل این صحنه را در پشت کیس مدیریت کابل کشی و پنهان سازی کنید. خوشبختانه کابل‌ها همه مشکی، فلت و به اندازه کافی نرم و باریک هستند. اگر درایور ARGB در وسط سینی پشت مادربرد نصب شود، طول کابل همه‌ی فنها در هر جایی که نصب شده باشند (کف، سقف، پشت و فرانت پنل) فاصله‌ی مناسبی خواهند داشت و کابل همه‌ی آنها به درایور می‌رسد.

سیستم تست

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB
سیستم تستلابراتوار مجله سخت افزاراسپانسر
پردازندهINTEL CORE I7 8700K
مادربردMSI MPG Z390 GAMING PRO CARBONدفتر محترم MSI، دفتر نمایندگی ایران
کارت گرافیکGIGABYTE AORUS RTX 3060 Ti MASTERشرکت محترم گیگابایت، دفتر نمایندگی ایران
رمG.SKILL TRIDENT Z 3600 CL 16 2X8Gشرکت محترم G.SKILL تایوان
اس اس دی NVMeADATA XPG SX8200 Pro 256Gشرکت محترم آونگ، دفتر نمایندگی ای دیتا
اس اس دی SATASAMSUNG 860 EVO 250G
کولرGREEN GLACIER 360-EVOشرکت محترم پردیس صنعت سیاره سبز، گرین
پاورGREEN GP1050B-OCDGشرکت محترم پردیس صنعت سیاره سبز، گرین
کیسCOOLER MASTER 5T
هاب USBUSB 3 ORICO MH4PUشرکت محترم آبا ارتباطات ساوالان، نماینده رسمی ‌‌‌‌اوریکو
فنCOOLER MASTER MF120R ARGB 3in1شرکت محترم کولر مستر، دفتر نمایندگی ایران
نورپردازیDEEPCOOL RGB 350 LED STRIP
مانیتورLG 27UD69-W 4K UHD IPS 27” LED
خمیر سیلیکنGREEN GT-4 PREMIUMشرکت محترم پردیس صنعت سیاره سبز، گرین

بررسی کارایی و نتیجه گیری

به همراه کیت یک برگه راهنما عرضه شده و البته در وبسایت محصول هم برای دانلود قرار داده شده است.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

در این راهنما، توضیحات کاملی برای نحوه اتصال فنها به درایور، اتصال درایور به پاور و مادربرد به شکل تصویری آماده است. هیچ مشکلی حین نصب پیش نیامد و ما به راحتی با اتصال کابل سه پین ARGB به خروجی نورپردازی ARGB مادربرد MSI، به راحتی اکو سیستم نورپردازی مادربرد را با نورپردازی فنها کاملا سینک کردیم.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB

در پشت برگه راهنما، توضیحاتی در رابطه با نوع نورپردازی ARGB که ولتاژ ورودی آن 5 ولت است، داده شده، و همچنین نحوه عملکرد ریموت کنترلر توضیح داده شده است. در کل کیفیت قطعات این کیت کاملا مطلوب ارزیابی می‌شود. عملکرد درایور، سرعت تعویض الگوی‌های پیش فرض نورپردازی و ریموت کنترلر، کاملا همانطور که انتظار می‌رود سریع و سر راست است.

تقریبا هر رنگ ثابتی را می‌توان با این کیت بدست آورد، البته به غیر از نارنجی و صورتی که در کنترلر حضور ندارند. از لحاظ الگوهای رقص نور، تعداد 8 الگوی ثابت عرضه شده است که الحق بسیار زیبا و جذاب هستند. با توجه به اینکه در نوع نورپردازی ARGB، هر LED به شکل تک به تک قابل دستور دهی است، تعداد زیادی از الگوها را می‌توان در نتیجه این شیوه از نورپردازی تعریف کرد. به همین خاطر اصولا ما از یک از درایور ARGB انتظار داریم بیش از 8 مورد الگوی پیش فرض رقص نور داشته باشد؛ اما به هر صورت، همین تعداد 8 الگو هم جذاب و زیبا هستند.

از نظر دوام فن‌ها، همانطور که پیش تر توضیح داده شد، قاب بسیار محکمی دارند، به صورت اتفاقی یکی از فنها از فاصله یک و نیم متری بر زمین سنگی پرت کردیم، اما بدون مشکل و بدون نویز، پس از اتصال به کیت به خوبی مثل اولش کار کرد. از نظر نویز، هنگامی که فن‌ها در حالت سرعت کم 750RPM هستند، هیچ صدا و نویزی تولید نمی‌شود و کاملا بی صدا عمل می‌کنند. اما وقتی با حداکثر قدرت خود 1500RPM به حرکت در می‌آیند، صدای عبور هوا از میان پره‌های فنها شنیده می‌شود.

از نظر ما در لابراتوار، این مهم نیست که یک فن 12 سانتیمتری وقتی از مرز چرخش 1200RPM عبور می‌کند، صدای هوا ایجاد کند؛ آنچه که اهمیت دارد این است که فن در RPMهای پایین خود، هیچ نویزی ایجاد نکند. با همین دیدگاه، فنهای کیت ARGB گرین، کاملا در دورهای پایین بی صدا عمل می‌کنند و بی شک این یکی از بهترین فنهایی است که تا به امروز، چه از نظر قدرت گردش هوا در دور بالا و چه از نظر بی صدا بودن در دور‌های پایین، آن را بررسی کرده‌ایم.

از نظر قیمتی این کیت با برچسب 950 هزار تومانی در بازار عرضه خواهد شد و از این نظر، یکی از خوش قیمت‌ترین کیت‌های سه فنه از نوع ARGB در بازار ایران خواهد بود. در مجموع، دوستانی که سیستم‌های قدیمی دارند که فاقد نورپردازی ARGB است، و یا کاربرانی که سیستم‌های جدید و مدرن دارند، با تهیه این کیت می‌توانند به راحتی کیس و سیستم خود را وارد کلوپ نورپردازی Addressable RGB کنند. ما این کیت را به کلیه دوستانی که به زیبایی کیس خود اهمیت می‌دهند، و همچنین کاربرانی که به دنبال فنهای بی صدا برای ارتقا گردش هوای کیس خود هستند، پیشنهاد می‌کنیم.

شرکت گرین خوشبختانه با شناخت خوبی که از بازار محصولات جانبی ایران دارد، این محصول با کیفیت را تامین و به بازار عرضه کرده است. کیت فن ARGB هوراکان گرین HURACAN FAN GFK120M-ARGB بدون شک یکی از درخشان‌ترین محصولات گرین خواهد بود. امیدواریم تنوع چنین محصولاتی در این سطح و کلاس افزایش یابد؛ علی الخصوص در زمینه فنهای 14 سانتیمتری، واترکولر‌های قدرتمندتر، و کیس‌های High End نیز، امیدواریم حرکت‌های جدید و نوآورانه‌ای را در آینده از این شرکت خوش نام شاهد باشیم. در پایان، دو نشان پیشنهاد شده توسط سخت افزار، و همچنین نشان منتخب گیمر‌ها را به کیت فن ARGB هواراکان گرین اعطا می‌کنیم.

بررسی کیت فن گرین GREEN HURACAN FAN GFK120M ARGB
مزایا:
 • قیمت مناسب
 • وسایل همراه کامل
 • ضمانت دو ساله گرین
 • مجهز به ریموت کنترل IR
 • وجود درایور مستقل ARGB
 • کیفیت ساخت بسیار مطلوب
 • عملکرد فنها کاملا بی صدا در دورهای پایین
 • کنترل نورپردازی حتی در زمان خاموشی فنها
 • قدرت خوب و تاثیر مناسب فنها در تهویه کیس
 • وجود امکان خاموش کردن فنها با ریموت کنترل
 • قابلیت جداسازی پروانه از بدنه جهت تمییز کردن
 • نورپردازی در دو بخش مجزای پروانه و حلقه دور پروانه
 • موتور فن از نوع  Rifle Bearing با طول عمر بالا (100K ساعت)
 • قابلیت مدیریت سرعت فن از 600RPM تا 1500RPM توسط مادربرد
 • امکانس همسان سازی و کنترل سرعت چرخش فنها با نرم افزار مدیریت فن مادربرد
 • کانکتور فن‌ها و درایور ARGB سازگار با سیستم نورپردازی کیس‌های Z5/Z6/G6/G2/ARIA گرین
 • امکان همسان سازی نورپردازی ARGB با اکو سیستم نورپردازی کلیه مادربردهای مجهز به خروجی ARGB
معایب:
 • تعداد الگوهای رقص نور می‌توانست بیشتر باشد
 • رنگ ثابت نارنجی و صورتی به صورت پیش فرض در کنترلر نیست
پیشنهاد سخت‌افزارمگ:
 • کیت فن ARGB هوراکان گرین HURACAN FAN GFK120M-ARGB راهکاری ساده، زیبا، و هیجان انگیز، برای الحاق به کلوپ نورپردازی Addressable RGB است. این کیت کاملا با سیستم نورپردازی ARGB مادربردها سازگار است.
9امتیاز9پرفورمنس8امکانات9.3کیفیت قطعات9.7طراحی9ارزش خرید
امتیاز: 4.6 از 5 (5 رای)
کمی صبر کنید...

۷ دیدگاه

 1. Avatar حسین عالینژاد گفت:

  شاید سوال درستی نباشه چون هرکدوم کلاس متفاوتی دارن ولی
  گرین glacier 240mm argbبهتره یا MASTERAIR MA620M؟؟

 2. Avatar مجید گفت:

  چرا براشون ساختن یه نرم افزار برای مدیریت RGB اینقدر سخته ؟

  • Avatar آرمین گفت:

   آقا مجید عزیز، نیازی نیست چون با نرم افزار مدیریت RGB مادربرد Sync میشه. ضمن اینکه کلا شرکت هایی که نرم افزار مجزا ساختن به نظرم اشتباه کردند. اونها هم بهتر بود صرفا راهی برای Sync شدن با مادربرد پیدا می کردند. نه اینکه نرم افزار مجزا بسازند و باعث برهم خوردن سازگاری نرم افزاری بشن.

 3. Avatar ستار گفت:

  سلام ببخشید میشه بگید اسم خواننده چیه؟

 4. Avatar علی گفت:

  سلام خسته نباشید ای کاش در آخر این مطلب یه توضیحی هم در مورد آهنگ و خوانندش میدادین
  چون ما که پولمون به این سوسول بازیا نمیرسه حداقل بریم آهنگو دانلود کنیم صفا کنیم
  بازم خیلی ممنون از زحماتتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.