بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

بررسی اجمالی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

در ادامه بررسی مادربرد های سری Z490 ایسوس، امروز به سراغ یک گزینه اقتصادی اما مقاوم و پر از امکانات می رویم. مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI) با استاندارد جان سخت نظامی ایسوس، یک گزینه مقاوم و مقرون به صرفه اما پر از امکانات به شمار می آید. با ما در این بررسی اجمالی همراه باشید.

آشنایی با پردازنده های سری 10 اینتل

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

مشخصات لشگر پردازنده های نسل دهمی اینتل که پادشاهان گیمینگ به شمار می روند، در جدول فوق نمایان است. این پردازنده ها نسبت به نسل 8 و 9، از قیمت بسیار بهتری برخوردار هستند. پرچمدار این پردازنده ها Core i9 10900K است که مجهز به 20 مگابایت کش سطح 3 و 10 هسته و 20 رشته پردازشی است.

اینتل در مدل 10900K از Boost سه مرحله ای فرکانس کاری، در پردازنده 10700K از Boost دو مرحله ای فرکانس کاری و در پردازنده های میان رده و پایین رده خود از Boost یک مرحله ای فرکانس کاری استفاده کرده است. این افزایش فرکانس چند مرحله ای تحت شرایطی در مدت زمان مشخصی رخ می دهد که برای روشن شدن موضوع آن را توضیح می دهیم.

 • فن آوری Intel Turbo Boost Technology 2.0
 • افزایش فرکانس کاری تمام 10 هسته پردازنده 10900K تا فرکانس 4.8GHz خواهد بود. (سطح 1 میزان مصرف 125 وات)
 • فن آوری Intel Turbo Boost Max Technology 3.0
 • افزایش فرکانس کاری 4 هسته برتر از 10 هسته پردازنده 10900K تا فرکانس 5.1GHz خواهد بود و دو هسته از این چهار هسته به مدت 56 ثانیه تا فرکانس 5.2GHz نیز افزایش فرکانس خواهند داشت. (سطح 2 میزان مصرف 250 وات)
 • فن آوری  Single-Core Thermal Velocity Boost
 • به شرط آنکه دمای پردازنده زیر 70 درجه سانتیگراد باشد، افزایش فرکانس کاری یک یا دو هسته از 10 هسته پردازنده 10900K به مدت 56 ثانیه تا فرکانس 5.3GHz خواهد بود. (افزایش میزان مصرف به بالای 300 وات)
 • فن آوری  All-Core Thermal Velocity Boost
 • به شرط آنکه دمای پردازنده زیر 70 درجه سانتیگراد باشد، افزایش فرکانس کاری تمام هسته های پردازنده 10900K به مدت 56 ثانیه تا فرکانس 4.9GHz خواهد بود.

در حقیقت اینتل در سطح 1 به مصرف TDP 125W پایبند بوده و همه هسته ها را تا اندازه مشخصی افزایش فرکانس می دهد این میزان از افزایش فرکانس بر روی تمام مادربرد های Z490 انجام خواهد شد. در سطح 2 افزایش فرکانس، اینتل Power Limit سطح دوم را فعال می کند که TDP به 250W افزایش پیدا کرده و بهترین 4 هسته پردازنده را که اینتل آنها را نشانه گذاری کرده است و اطلاعاتشان را طوری کد گذاری کرده تا توسط سیستم عامل (ویندوز 10 بیلد 1709 به بعد و لینوکس نسخه سال 2018 به بعد) مورد شناسایی قرارگیرد، فرکانس این 4 هسته افزایش بیشتری پیدا کند و 2 هسته از آنها 100 مگاهرتز بازهم افزایش اضافی خواهند داشت. پس از این دو مرحله، در صورتی که دمای پردازنده زیر 70 درجه سانتیگراد باشد، مرحله سوم از افزایش فرکانس شامل حال یک یا دو هسته طلایی خواهد شد. اما افزایش فرکانس ها در  Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 و Thermal Velocity Boost تنها به مدت 56 ثانیه به طول می انجامد و سپس پردازنده فرکانس خود را کاهش داده و هسته های آن به زیر 5 گیگاهرتز Throttle می کنند.

چند نکته اینجا مطرح است، اول اینکه شما چقدر شانس داشته باشید تا بتوانید از این فن آوری های افزایش فرکانس استفاده کنید کاملا بستگی به مادربرد و کولر شما دارد. پردازنده Core i9 10900K را نمی توان حتی با کولر های قدرتمندی مانند Noctua D15 و یا Corsair H115i هم به راحتی خنک کرد. بخصوص برای استفاده از Thermal Velocity Boost شما حتما نیاز به یک سیستم کولینگ آبی Open-Loop دارید. در حقیقت حداقل به اندازه نصف پولی که بابت پردازنده پرداخت می کنید باید هزینه خریداری کولر برای آن را بدهید. موضوع تهیه کولر خوب بخصوص برای Core i9 و Core i7 نسل دهم اینتل اهمیت بالایی دارد. بحث بعدی مادربرد است. شاید هیچگاه مدار تغذیه مادربرد به این میزان نقش حیاتی در افزایش فرکانس و پایداری آن نداشته است. هرچه بیشتر برای مادربرد هزینه کنید، و مادربرد بهتری بخرید، شانس اینکه پردازنده شما افزایش فرکانس مناسب تری داشته باشد بیشتر است و حتی می توانید مدت زمان نگه داشتن حداکثر فرکانس کاری آن به بیش از 56 ثانیه افزایش دهید. اینتل این فرصت را به سازندگان مادربرد داده است تا با ایجاد تغییراتی، افزایش فرکانس و مدت زمان نگه داشتن فرکانس بالا را دستکاری کنند، بنابراین برای نسل دهم اینتل حتما باید یک مادربرد خوب تهیه کنید.

نگاهی به چیپست Z490 اینتل

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

مادربرد های Z490 مجهز به سوکت LGA1200 هستند و از این نظر با پردازنده های نسل های قبلی اینتل سازگاری ندارند. مادربردهای Z490 ایسوس به صورت ذاتی از PCIe Gen.4 پشتیبانی می کنند، اما به دلیل محدودیت پردازنده های نسل دهم اینتل به PCIe Gen.3، متاسفانه فعلا امکان بهره بردن از نسل چهارم PCIe وجود ندارد. احتمالا باید تا نسل 11 پردازنده های اینتل صبر کنید تا فن آوری PCIe Gen.4  در مادربرد های Z490 فعال شود. تقریبا تمام ویژگی های چیپست Z490 به مانند Z390 و Z370 است. با این تفاوت که اینتل Wi-Fi نسخه 6 و بلوتوث نسخه 5.1 به این مادربرد ها اضافه کرده است. از نظر فنی نیز، اینتل به مادربرد های Z490 امکان اورکلاک پل ارتباطی DMI 3.0 را به کاربران داده است تا بتوانند در صورت لزوم، این شاهرگ حیاتی بین پردازنده و چیپست را اورکلاک کنند. اینتل همچنین در مادربرد های Z490 امکان اورکلاک PEG یا اولین اسلات گرافیک را هم به کاربران داده است. البته باید دید سازندگان مادربرد هر کدام چگونه این امکانات را در اختیار کاربر قرار می دهند.

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

اینتل در آینده مادربرد های W480 برای مصارف Workstation و Q470 و H410 را نیز برای پشتیبانی از نسل 10 پردازنده ها وارد بازار خواهد کرد اما، همه ی آنها شبیه هم نیستند، برای مثال امکان اورکلاک فقط بر روی Z490 میسر است و مثلا H410 از پردازنده های نسل بعدی پشتیبانی نخواهد کرد. مشخصه ها و ویژگی های دیگر چیپست های مرتبط با نسل 10 پردازنده های اینتل را در جدول فوق مشاهده می فرمایید.

معرفی محصول

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

شرکت ایسوس 17 مادربرد مجهز به چیپ Z490 را وارد بازار کرده است. مقایسه مشخصات این مادربرد ها را در تصویر فوق مشاهده می کنید. این مادربرد ها در رنج های قیمتی مختلف عرضه شده اند، و ایسوس برای استفاده از نسل دهم اینتل مدار تغذیه کلیه مادربرد ها را تقویت کرده و ارتباطات متنوع و گسترده ای را برای آنها در نظر گرفته است. اغلب این مادربرد ها به اتصالاتی نظیر USB 3.2 Gen.2X2، USB 3.2 Gen.2 Type C، انواع اتصالات LAN از یک گیگابیتی تا 10 گیگابیتی، و همچنین ارتباط شبکه بی سیم WiFi6 اینتل مجهز هستند.

از نظر نرم افزاری نیز ایسوس قریب به اتفاق این مادربرد ها را به فن آوری هوش مصنوعی برای اورکلاک اتوماتیک، بهینه سازی خنک کننده ها و همچنین رمها، مجهز کرده است. فن آوری AI ایسوس در بخش گیمینگ با بهینه سازی شبکه و اولویت بندی به ارتباطات گیمینگ، سرعت پینگ کاربر را در بازی های آنلاین به صورت بهینه ای افزایش می دهد.

(تصویر اگر ریز است می توانید آن را Save کنید و در کامپیوتر خود به صورت واضح تری بررسی کنید.)

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

این 17 مادربرد در پنج خانواده TUF Gaming، Prime، ROG، Pro Art و Workstation Pro تقسیم بندی می شوند. در خانواده TUF GAMING مادربرد های اقتصادی مقاوم قرار دارند و در میان آنها مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI) پر امکانات ترین و پرچمدار سری تاف گیمینگ Z490 به شمار می آید. این مادربرد یک محصول میان رده از چیپست Z490 ایسوس محسوب می شود که با برچسب قیمت 200 دلاری در بازار های جهانی، احتمالا در صورت موجود شدن در بازار ایران حدودا 8 میلیون تومان قیمت خواهد داشت.

بسته بندی و وسایل همراه

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

جعبه مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI) به رنگ نظامی زرد و مشکی اتحاد Tuf Alliance ایسوس مزین است. در مورد اطلاعات روی جعبه می توان به پشتیبانی از فن آوری Aura Sync اشاره کرد. در پشت جعبه، به امکاناتی ویژه ماننده Wi-Fi، سینک خنک کننده برای درگاه M.2 و نورپردازی روی مادربرد اشاره شده است.

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

اقلام داخل جعبه شامل 2 عدد کابل SATA 6G، دفترچه راهنما، برچسب های تبلیغاتی TUF، آنتن وایرلس Wi-Fi، و پایه فن خنک کننده بخش VRM می باشد. همچنین یک Certificate در جعبه قرار دارد که سند گواهی تست های نظامی پاس شده این مادربرد است. این تست ها توسط شرکت بازرسی Integrated Service Technology صورت پذیرفته است. این شرکت مستقل در زمینه بازرسی فنی مدارها و اجزای الکترونیکی برد های صنعتی فعالیت دارد، و بر اساس تست ها و آزمایشهای خود، به قطعات الکترونیکی گواهی اعطا می کند. شرکت iST، این مادربرد TUF Gaming را به درخواست ایسوس بر اساس استاندارد های سخت گیرانه صنعتی و نظامی آزمایش و تست کرده است و بر اساس نتایج بدست آمده این گواهی اطمینان Certificate of Reliability را به این محصول شرکت ایسوس اهدا کرده است.

طراحی و امکانات سخت افزاری

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

مادربرد تاف گیمینگ پلاس Z490 ایسوس ظاهر جذابی دارد. تم غالب مدار چاپی آن مشکی براق است با زمینه قهوه ای سوخته به همراه رگه های زرد و طوسی که یاد آور تم مرحله Dust II بازی کانتر استرایک است. سینک های خنک کننده همه از جنس بسیار مرغوب و خنک ساخته شده اند و کار خود را به خوبی انجام می دهند. بر روی سینک چیپست و لبه ی سمت چپ در بالا و پایین مجهز به نورپردازی RGB است. این مادربرد ابعاد استاندارد ATX دارد.

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

از امکانات مادربرد Z490 تاف گیمینگ پلاس می توان به چهار اسلات رم DDR4 که در مجموع 128 گیگابایت رم تا فرکانس بالای 4600 مگاهرتز را پشتیبانی می کند اشاره کرد. همچنین دو اسلات PCIE Gen.3 X16 گرافیک بر روی این مادربرد وجود دارد که یکی از آنها از فن آوری ASUS Safe-Slot برای استحکام بخشی به درگاه بهره می برد و دومین اسلات تنها پهنای باند X4 دارد و از SLI پشتیبانی نمی کند. دو سوکت M.2 که می توانند هر کدام تا 32Gbps سرعت نقل و انتقال داده ها داشته باشند، نیز در این برد حضور دارند. سوکت M.2 پایین مجهز به سینک خنک کننده است که می تواند اس اس دی های M.2 را تا بالاترین سایز ممکن پشتیبانی کند. سه اسلات PCIe X1 نیز در لابه لای اسلات های گرافیک قرار دارند.

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

در بالای سوکت 24 پین، چراغ های کنترل وضعیت Q-LED قرار دارد و در پایین آن یک درگاه اتصال USB 3.1 Type C و یک درگاه USB 3.0 برای فرانت پنل کیس قرار دارد.

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

تعداد 6 عدد درگاه SATA III، که دو عدد از آنها در لبه ی سمت راست و مابقی در پایین مادربرد به چشم می خورد. از لحاظ نورپردازی، بر روی مادربرد در دو قسمت حاشیه های زرد رنگ سمت راست از LED های RGB استفاده شده است. همچنین مادربرد مجهز به تعداد 2 خروجی 4 پین RGB و یک خروجی 3 پین ARGB نسل دومی می باشد. همچنین تعداد 6 خروجی فن PWM/DC که یک عدد از آنها مخصوص پمپ واترکولر های مدار بسته است در مادربرد یافت می شود. یک Header مخصوص Thunderbolt 3 و پورت COM نیز در این مادربرد دیده می شود.

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

اغلب اتصالات در لبه پایین مادربرد قرار گرفته اند. مجموع 2 درگاه USB 2.0 برای فرانت پنل کیس نیز در پایین قرار دارد.

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

به مانند سری Z390، ایسوس بخش صوتی Z490 را به کارت صدای Realtek S1200A مجهز کرده است که خروجی قدرتمند و با کیفیتی دارد. این بخش صوتی با تفکیک کانال های چپ و راست بر روی لایه های PCB به صورت مجزا نسبت به تاثیرات نویز در مدار های اطراف ایزوله است. برای این کارت صدا نیز از خازن های ژاپنی با کیفیت استفاده شده است. این کارت صدا مجهز به فن آوری صوتی D3Surround  شرکت معروف DTS به نامDTS Headphone:X  می باشد. ایسوس در بخش صوتی از چیپ صدای SupremeFX S1220 استفاده کرده است که بسیار عالی است. آمپلیفایر های دوگانه برای خروجی های جلو و عقب کیس در کنار خازن های نیچیکون ژاپنی و استفاده از لایه های مجزا برای کانال های صدای چپ و راست از دیگر ویژگی های بخش صوتی مادربرد به شمار می رود.

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

در پنل پشت مادربرد، دو درگاه USB 3.1 Gen.2  که یکی از آنها نوع C است، چهار درگاه USB 3.1 Gen.1، یک درگاه Lan گیگابیتی متصل به کارت شبکه Intel I219V به چشم می خورد. همچنین خروجی های تصویری برای گرافیک مجتمع شامل HDMI و Display Port می شود. خروجی صدای Optical در کنار پنج خروجی و ورودی صوتی که می تواند در ست آپ های 7.1 کاناله صوتی مورد استفاده قرار گیرد نیز حضور دارند. و در آخر یک درگاه PS/2 نیز ایسوس برای این مادربرد تدارک دیده است. یکی از برتری های این مادربرد وجود کارت شبکه بی سیم 2.5 گیگابیتی اینتل WiFi6 و اتصال بلوتوث نسخه 5.1 می باشد که در این بخش حضور دارد.

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

این تصویر هم نمای دیگری است از اتصالات متنوع در این مادربرد جذاب ایسوس.

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI) مجهز به مدار VRM دیجیتالی 2+12 فازی است که توسط یک کانکتور 8 پین و یک کانکتور 4 پین پاور تغذیه می شود. این مادربرد به تجهیزاتی مانند Tuf Chokes، Tuf Capacitors، Tuf MOSFETS و فن آوری هایی نظیر Tuf Protection و Tuf Components دارد که به کاربر این اطمینان خاطر را می دهد که این مادربرد برای استفاده در بدترین شرایط آب و هوایی نیز آمادگی لازم را دارد. کنترلر PWM مادربرد خروجی 6+2 کاناله دارد و با 12 عدد ماسفت های تجمیعی هر کدام به قدرت 50 آمپر مدار تغذیه این مادربرد STRIX E GAMING می تواند تا 600 آمپر خروجی برای پردازنده داشته باشد. برای بخش تصویر iGPU نیز 2 فاز SOC در اختیار بخش گرافیک مجتمع قرار دارد.

بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI)

ادامه ی بررسی مادربرد ASUS TUF GAMING Z490-PLUS (WI-FI) در آینده پس از تست آن با پردازنده های نسل 10 اینتل منتشر خواهد شد.

امتیاز: 5.0 از 5 (5 رای)

۳ دیدگاه

 1. Avatar reza گفت:
  0

  سلام
  منظور از base clock چیه
  10600 base 3.3
  10600k 4.1
  هر دوتا بوست که بشن میشه 4.8
  فقط میدونم base هر چی بالتر باشه بهتره
  میشه یکم راجبه base clock توضیح بدین

  • Avatar آرمین ابیشی گفت:
   0

   سلام
   در جدول پردازنده ها منظور از Base کلاک حداکثر فرکانس پایه تمام هسته هاست، این پایه هر چه بیشتر باشه سرعت اولیه پردازنده بیشتره. پردازنده از اون فرکانس به بعد به صورت اتوماتیک بوست می کنه و اورکلاک می کنه خودشو.

 2. Avatar امجد گفت:
  1

  بی‌صبرانه منتظر بررسی کاملشیم
  👍👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها (اموجی‌ها) را می‌توانید با کیبرد گوشی یا کیبرد مجازی ویندوز قرار دهید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.